heading sign
Prelegenci

GOSPODARZ KONFERENCJI, CZŁONEK KOMITETU HONOROWEGO: prof. dr hab. WOJCIECH FAŁKOWSKI

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum, historyk mediewista, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1993-2001 sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Doradca Prezydenta m. st. Warszawy Lecha Kaczyńskiego oraz szef zespołu ds. oszacowania strat Warszawy i jej mieszkańców w okresie okupacji niemieckiej 1939–1945. W latach 2008-2012 wykładał na Uniwersytecie Paryskim (Sorbona) jako profesor gościnny. W 2013 r. odebrał nominację profesorską z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Jest wieloletnim przewodniczącym Stałego Komitetu Polskich Mediewistów, a także (od 1994 r.) redaktorem naczelnym międzynarodowego rocznika naukowego „Quaestiones Medii Aevi Novae”. W latach 2015-2017 pełnił obowiązki podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz łotewskim Krzyżem Oficerskim Krzyża Uznania.

PRELEGENT, MODERATOR PANELU: dr TERESA ANDRESEN

Architekt krajobrazu i agronom, absolwentka Instituto Superior de Agronomia (1982). Magister architektury krajobrazu, University of Massachusetts (1984). Doktor nauk stosowanych, University of Aveiro (1992). Naucza w szkolnictwie wyższym od 30 lat. Członek krajowej rady ds. środowiska i zrównoważonego rozwoju Portugalii od 2013 r. Członek Komitetu Naukowego Fundacji Benetton (Włochy). Członek grupy roboczej ds. opracowania portugalskiej listy światowego dziedzictwa (Komisja Narodowa UNESCO) w 2015 i 2016 r. oraz ekspert z Portugalii w Stałym Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO, 2014-2017. Prezes zarządu Portugalskiego Stowarzyszenia Ogrodów Historycznych od 2017 r.

PRELEGENT, CZŁONEK KOMITETU HONOROWEGO: prof. dr hab. arch. MARZANNA JAGIEŁŁO

Kierownik Katedry Konserwacji Architektury i Rewaloryzacji Krajobrazu Kulturowego Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Autorka wielu publikacji poświęconych m. in. historii ogrodów (w tym dwutomowego opracowania Ogrody na Śląsku przygotowanego z prof. W. Brzezowskim) oraz ich konserwacji i rewaloryzacji, także w kontekście autentyzmu.

PRELEGENT: BEATA KAŃSKA

Kierownik Działu Ogrodów Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie od lipca 2018 roku. Członek Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa oraz Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Architekt krajobrazu, absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W zawodzie projektanta od 25 lat. Autorka wielu projektów zieleni, rewitalizacji terenów miejskich oraz rewaloryzacji zabytkowych założeń ogrodowych w Polsce. Słuchaczka studiów podyplomowych Ochrony i Konserwacji Zabytkowych Założeń Ogrodowych SGGW w Warszawie. Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni SITO NOT.

PRELEGENT: ELISABETH VON KÜSTER

Prezes zarządu Pałacu Łomnica Sp. z o.o. oraz Dominium Łomnica Fundacji Rozwoju Krajobrazu Kulturowego. Od 1991 r. angażuje się w ratowanie zrujnowanego w okresie powojennym rodzinnego Pałacu Łomnica w Kotlinie Jeleniogórskiej na Dolnym Śląsku. Razem z mężem oraz licznymi entuzjastami zabytków i konserwatorami zabytków z Polski i całej Europy udało jej się stworzyć w Łomnicy centrum kulturalne, które poprzez swoje aktywności i dawanie przykładu inicjowało i inspirowało wiele podobnych inicjatyw i inwestycji na obszarze zwanym dziś Doliną Pałaców i Ogrodów. Na terenie zespołu pałacowo-parkowego znajdują się obecnie: hotel, restauracje, sklepy oraz muzeum pałacowe z multimedialną, stałą wystawą. Łomnica jako przedsiębiorstwo oraz siedziba Fundacji Dominium Łomnica jest przykładem integracji aktywności gospodarczej z działalnością kulturalno-charytatywną. Fundacja wykonuje szereg zadań na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony walorów krajobrazu kulturowego m. in. poprzez organizację cyklicznych kiermaszów w celu wzmacniania identyfikacji lokalnej społeczności z dziedzictwem kulturowym. Pałac Łomnica, jako atrakcja turystyczna, jest dziś znany w kraju oraz poza jego granicami.

PRELEGENT: dr BIANCA MARIA LANDI

Koordynator Ogrodów Boboli - Galerie Uffizi (Florencja), kierownik Działu Ogrodów i kurator dziedzictwa kulturowego Galerii Uffizi. Absolwentka Leśnictwa i Nauk o Środowisku Uniwersytetu we Florencji; obroniła doktorat w dziedzinie proekologii na Wydziale Architektury tejże uczelni. Magister Nauk o Bezpieczeństwie Środowiska Uniwersytetu Rzymskiego. Jako kierownik Działu Ogrodnictwa, od 2017 roku jest zaangażowana w zarządzanie Ogrodami Boboli w zakresie projektów restauracyjnych, dostępności, promocji, badań naukowych, rozwoju działalności kulturalnej i partnerstw. Członek Komitetu naukowego Europejskiej Sieci Ogrodów Historycznych. Wcześniej była oficerem Krajowego Korpusu Leśnictwa, pracowała jako kierownik w sektorze wina i współpracowała przy projektach odbudowy starożytnego krajobrazu wiejskiego.

PRELEGENT: dr EWA LESZCZYŃSKA

Historyk sztuki, kustosz dyplomowany, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Od 1996 r. pracownik, a od kwietnia 2019 r. kierownik Muzeum Pałacu w Rogalinie, Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu. Współautorka zakończonej w 2015 r. kompleksowej rewaloryzacji i modernizacji zespołu pałacowo-parkowego w Rogalinie, uznanego w 2018 r. za Pomnik Historii. Autorka ponad 30 publikacji i opracowań, będących owocem badań nad architekturą wielkopolską, mecenatem rodziny Raczyńskich oraz dziejami ich rodowej siedziby, w tym ogrodu i parku.

PRELEGENT: MONICA LUENGO

Historyk sztuki i architekt krajobrazu. Członek honorowy i była przewodnicząca Międzynarodowego Komitetu Naukowego Krajobrazów Kulturowych ICOMOS-IFLA. Była dyrektor Master Course on Cultural and Natural Heritage: innovation, research and development, Andalucía International University. Członek l'Institut Européen de Jardins et Paysages. Jej wiedza specjalistyczna związana jest z teorią i praktyką krajobrazów kulturowych oraz badaniami, restauracją, ochroną i zarządzaniem historycznymi ogrodami. Opracowała również ekspertyzy związane z nominacjami do światowego dziedzictwa (proces oceny, spotkania ekspertów, konsultacje itp.). W ciągu ostatnich 15 lat organizowała także seminaria, wystawy i wykładała na arenie międzynarodowej nt. krajobrazów kulturowych. Jest dyrektorem biura ATP, zajmującego się architekturą krajobrazu; realizowała także projekty planów zagospodarowania przestrzennego i restauracji zabytkowych ogrodów. Jej publikacje obejmują historyczne ogrody, restaurację, zarządzanie, krajobrazy kulturowe itd.

PRELEGENT: NIELS MELLERGAARD

Jest architektem krajobrazu. Od 2000 roku współpracuje z Królewskimi Ogrodami w Danii (od 2004 roku jako kierownik działu w Duńskim Ministerstwie Kultury). Głównym celem jego pracy z ogrodami królewskimi było ich pełne przywrócenie oraz rozwój, zgodnie z ogólnym założeniem zaprezentowania 400-letniej historii Królewskich Ogrodów w Danii. Wraz z postępem działań nieustannie koncentruje się na optymalizacji procesu ich konserwacji i opracowywaniu nowych koncepcji współpracy z kontrahentami oraz partnerstwa z użytkownikami i innymi instytucjami.

PRELEGENT: CATUXA NOVO ESTÉBANEZ

Szefowa Służby ds. Ogrodów, Lasów i Sadów Alhambry oraz Generalife Commission. Inżynier leśnictwa, absolwentka Higher Technical School of Agricultural and Forestry Engineers na Uniwersytecie w Kordobie (2001). W Alhambrze i Generalife Board szczególnie zwraca uwagę na prace prowadzone w zakresie oceny krajobrazu kulturowego i usług ekosystemowych oraz jego interakcji ze społeczeństwem, w tym działań w zakresie odbudowy krajobrazu, zarządzania różnorodnością biologiczną i odtwarzania starodawnych upraw. Przez 8 lat była szefem Służby Chronionych Obszarów Naturalnych przy Rządzie Regionalnym (Junta de Andalucía), koordynując chronione obszary naturalne w prowincji Granada, wdrażając zarządzanie siecią Natura 2000 i odpowiadając za użytkowanie publiczne przestrzeni naturalnych, zarządzanych przez andaluzyjską administrację regionalną. W latach 2001–2007 rozwijała współpracę z administracją środowiskową (programy rekultywacji obszarów po pożarach, odbudowa brzegów rzek, zabiegi leśne, systemy walki z ogniem itp.).

PRELEGENT: ANGELIKA SCHNEIDER

Architekt krajobrazu na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. Od 1984 r. pracuje w instytucjach Klassik Stiftung Weimar, gdzie jest konsultantem ds. konserwacji zabytków ogrodniczych od 1987 r. Od tego czasu związana także z ogrodami klasyków weimarskich, w tym, z dwoma ogrodami poety Johanna Wolfganga von Goethe. W 1998 r. Ogrody Goethego, a także większość innych ogrodów i parków w Weimarze pozostających pod jej opieką, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako zespół „Klasyczny Weimar”. Angelika Schneider jest członkiem grupy roboczej „Historyczne ogrody” Niemieckiego Towarzystwa Ogrodnictwa i Kultury Regionalnej.

PRELEGENT: IAN TOCHER

Brytyjski historyk sztuki i dziennikarz, kierownik ds. produkcji ogrodów i roślin w Historic Royal Palace, organizacji charytatywnej zarządzającej sześcioma byłymi pałacami królewskimi w Wielkiej Brytanii, w tym: Pałacem Hampton Court, Tower of London oraz Hillsborough Castle and Gardens. Jego praca polega na nadzorowaniu działalności szkółki i ogrodu kuchennego w Pałacu Hampton Court, pozyskiwaniu roślin, promowaniu aktywności działu ogrodniczego poprzez rozmowy, artykuły i blogi oraz udzielaniu porad zespołom ogrodniczym w kwestiach takich jak zwalczanie szkodników i chorób. Wcześniej Ian pracował w kilku znanych ogrodach, uznawanych za dziedzictwo Zjednoczonego Królestwa, uczestnicząc także w badaniach roślin w RHS Garden Wisley, oraz jako lider zespołu w Sir Harold Hillier Gardens, Hampshire. Uzyskał tytuł magistra w zakresie historii sztuki i dziennikarstwa oraz nagrodę RHS Master of Horticulture, co potwierdza jego wysokie kompetencje w obecnej roli i działalności.

PRELEGENT: dr CHRISTINE WAAGE RASMUSSEN

Christine Waage Rasmussen jest architektem krajobrazu i doktorem teorii odtwarzania ogrodów. Pracuje jako specjalny konsultant w Agencji ds. Kultury i Pałaców przy Duńskim Ministerstwie Kultury. Współpracuje z ogrodami królewskimi w Danii od 2005 r. Opiekuje się ogrodami zamkowymi w Fredensborg i Frederiksborg, które obydwa są założeniami barokowymi, datowanymi na około 1720 r. Jest ponadto odpowiedzialna za projekty restauracyjne, opracowuje plany perspektywiczne ogrodów królewskich oraz artykuły i książki o historii królewskich ogrodów, pracach prowadzonych na rzecz ich utrzymania i ochrony.

 

PRELEGENT, MODERATOR PANELU: BARBARA WERNER

Historyk sztuki, wykładowca, specjalistka w zakresie historii sztuki ogrodowej i rewaloryzacji ogrodów zabytkowych oraz krajobrazu kulturowego, członek Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sekretarz Generalny PKN ICOMOS, członek Międzynarodowego Komitetu ICOMOS-IFLA ISCCL, była wiceprzewodnicząca komitetu na Europę, ekspert wpisu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z ramienia ICOMOS, Główny Specjalista ds. Ogrodów Historycznych Muzeum Łazienki Królewskie. Publikuje na temat historii, ochrony i rewaloryzacji ogrodów zabytkowych, bierze udział w specjalistycznych konferencjach krajowych i zagranicznych.

PRELEGENT: WIT KAROL WOJTOWICZ

Historyk sztuki, od 1990 r. Dyrektor Muzeum - Zamek w Łańcucie. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 1980 r. pracownik merytoryczny w Muzeum - Zamek w Łańcucie, zajmujący się dokumentacją i naukowym opracowaniem zbiorów oraz ich popularyzacją. Autor i inicjator szeregu publikacji z zakresu historii i działalności artystycznej związanej z zespołem zamkowo-parkowym w Łańcucie oraz projektów i wytycznych konserwatorskich, służących jego rewaloryzacji. Współtwórca międzynarodowego programu naukowo-badawczego i cyklu dorocznych konferencji naukowych, organizowanych w Łańcucie i w Zofiówce w Humaniu pn. ,,Zabytkowe parki i ogrody jako element dziedzictwa kulturowego i ośrodki badań dendrologicznych’’. Współautor programów remontowo-konserwatorskich, realizowanych od 2005 r. w oparciu o środki europejskie. Członek SHS, ICOMOS, ICOM, Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rad muzeów, m. in. w:  Zamku Królewskim w Warszawie, Wilanowie, Łańcucie, Kozłówce i Pszczynie.

GOŚĆ SPECJALNY KONFERENCJI: HRABINA HENRIANNE DE BRIEY

Prezydent Światowej Federacji Stowarzyszeń Różanych. Wybrana na stanowisko prezesa WFRS w 2018 r. Córka założycielki WFRS - Lily de Gerlache. Od najmłodszych lat śledziła i pomagała matce podczas prawie wszystkich wystaw różanych, organizowanych przez Belgijskie Królewskie Narodowe Towarzystwo Róż. Jej pierwszy kontakt z Federacją miał miejsce podczas Światowej Konwencji Beneluksu w 1997 roku.

GOŚĆ SPECJALNY KONFERENCJI: CHRISTIAN GRUESSEN

Inżynier, planista przestrzenny, Urban Planner (AKNW). Właściciel Plan+ w Dortmundzie (Niemcy), firmy zajmującej się doradztwem w zakresie planowania urbanistycznego i regionalnego, turystyki i rozwoju kultury od 2000 r. Jego obecne działania koncentrują się na: Regionalnych Szlakach Ogrodowych - Międzynarodowej Wystawie Ogrodowej IGA2027,  Metropole Ruhr - ekspertyzach i rekomendacjach 2019-2020, Urban Links 2 Landscape (Interreg Europe) - opracowaniu i zarządzaniu projektem 2018-2022, NAGRADZANIU DZIEDZICTWA w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego - opracowywaniu i zarządzaniu projektami 2018-2019, European Garden Award - opracowywaniu i zarządzaniu projektami od 2010 r., European Garden Heritage Network EGHN - międzynarodowe zarządzanie projektami i ich rozwój od 2003 r. Wybrane, wcześniejsze prace: Hybrid Parks (Interreg 4c) - opracowanie i koordynacja projektu 2012-2015, Garden Tourism North Rhine-Westphalia - członek zespołu zarządzania projektami 2013-2015, Uniwersytet w Dortmundzie, Instytut Planowania Przestrzennego - badacz w projektach krajowych i międzynarodowych 1985-1999.

GOŚĆ SPECJALNY KONFERENCJI: XAVIER FLORES MOYANO

Przez ponad dziesięć lat pracował w sektorze turystyki i usług w Lloret de Mar, gdzie prowadził różne firmy rodzinne, zajmujące się hotelarstwem i branżą turystyczną. Od 2000 r.  kierownik sprzedaży ważnej, niemieckiej, międzynarodowej firmy produkującej wyroby przemysłowe, motoryzacyjne i budowlane. Należy do wielu podmiotów i stowarzyszeń, w których pełni liczne obowiązki. Obecnie, jest Radnym ds. Dziedzictwa Kulturowego Rady Miasta Lloret de Mar. Ponadto, reprezentuje Ogrody Santa Clotilde w Lloret de Mar w Europejskiej Sieci Ogrodów Historycznych ENHG.

GOŚĆ SPECJALNY KONFERENCJI: ŁUKASZ ROJEWSKI

Hodowca nowych odmian róż. Projektant ogrodów. Członek Amerykańskiego Towarzystwa Hodowców Róż, Członek Klubu Hodowców przy Światowej Federacji Towarzystw Różanych. Założyciel i pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Różanego. Pasjonat i znawca tematu.

PRZEDSTAWICIEL PARTNERA WYDARZENIA: MARIANNA OTMIANOWSKA

Zastępca dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie od września 2018 roku. Historyk sztuki, manager. W latach 2016-2018 była dyrektorem NAC Narodowego Archiwum Cyfrowego, a wcześniej kierownikiem Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Absolwentka UKSW, UJ, IS PAN. Członkini Rady Programowej Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego. Autorka wielu projektów, scenariuszy i artykułów z dziedziny popularyzacji wiedzy i edukacji o dziedzictwie narodowym.

CZŁONEK KOMITETU HONOROWEGO: dr inż. JOANNA DUDEK-KLIMIUK

Architekt krajobrazu, absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (1992). Doktorat na wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (2003). Adiunkt w Katedrze Architektury Krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie. W latach 2010–2016 kierowała Studiami Podyplomowymi Ochrony i Konserwacji Zabytkowych Założeń Ogrodowych. Jej zainteresowania badawcze obejmują historię sztuki ogrodowej, projektowanie konserwatorskie zabytkowych założeń ogrodowych oraz historię, kompozycję i zasoby roślinne polskich ogrodów botanicznych jako szczególnych obiektów architektury krajobrazu. Autorka i współautorka kilkudziesięciu prac naukowych, współautorka planów ochrony parków krajobrazowych. Członkini Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego oraz Społecznej Rady Ochrony Dziedzictwa Kulturowego przy Prezydencie m. st. Warszawy.

CZŁONEK KOMITETU HONOROWEGO: dr inż. BEATA FORTUNA-ANTOSZKIEWICZ

Architekt krajobrazu. Absolwentka Oddziału Architektury Krajobrazu na Wydziale Ogrodniczym SGGW (1992) oraz Podyplomowych Studiów Ochrony i Konserwacji Zabytkowych Założeń Ogrodowych SGGW w Warszawie (1997) – obie prace dyplomowe wykonane pod kierunkiem prof. dr hab. Longina Majdeckiego. Doktorat uzyskany na SGGW w Warszawie (2002). Od 1994 r. zatrudniona na macierzystej uczelni (asystent w Katedrze Urządzania i Pielęgnowania Krajobrazu SGGW; obecnie – adiunkt w Katedrze Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie). Członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i Stowarzyszenia Architektów Polskich. Zawodowo i naukowo konsekwentnie związana z problematyką historii sztuki ogrodowej oraz konserwacji i pielęgnacji zabytkowych parków i ogrodów, a także zieleni miejskiej (główna domena – Warszawa). Autorka publikacji w tym zakresie, ekspertyz, opracowań studialnych i projektowych. Promotor licznych prac dyplomowych wykonanych na kierunku architektura krajobrazu SGGW (prace inżynierskie, magisterskie oraz w ramach PSOiKZZO).

CZŁONEK KOMITETU HONOROWEGO: dr inż. ANNA MAJDECKA-STRZEŻEK

Członek PKN ICOMOS, absolwentka studiów w zakresie architektury krajobrazu na Wydziale Ogrodniczym - OAK SGGW. Posiada praktykę w zakresie projektowania architektury krajobrazu w Schwabach /RFN/ oraz urządzaniu ogrodów i parków w Norymbergii. Pracowała jako stażysta, potem adiunkt w Katedrze Urządzania i Pielęgnowania Krajobrazu, Katedrze Architektury oraz asystent w Katedrze Urządzania i Pielęgnowania Krajobrazu SGGW. Ukończyła z wyróżnieniem Podyplomowe Studium Ochrony i Konserwacji Zabytkowych Założeń Ogrodowych. Do 2014 roku prowadziła prywatną praktykę projektową w zakresie ochrony i konserwacji zabytków ogrodowych i krajobrazu kulturowego. Współpracowała z Podyplomowym Studium Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej oraz Studium podyplomowym Ochrona Dziedzictwa Kulturowego Politechniki Warszawskiej. W latach 1997-2009 Kierownik Podyplomowego Studium Ochrony i Konserwacji Zabytkowych Założeń Ogrodowych SGGW, 2000-2005 kierownik Pracowni Projektowania w Katedrze Architektury Krajobrazu. Współpracowała z wydawnictwami Arkady i PWN przy wydaniu publikacji dotyczących historii ogrodów (m.in. konsultant Historii ogrodów P. Hobhouse, wyd. Arkady 2005, współautor Historii Ogrodów L. Majdecki, wyd PWN 2007-2008). Konsultant Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie w Pracowni Projektowej (2006), 2006 – 2012 członek Głównej Komisji Konserwatorskiej RP - dwie kadencje, Obecnie prowadzi praktykę zawodową w zakresie ochrony i rewaloryzacji zabytków ogrodowych.

CZŁONEK KOMITETU HONOROWEGO: prof. nadzw. dr hab. inż. arch. ZBIGNIEW MYCZKOWSKI

Od 1979 zatrudniony w Instytucie Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej. Równolegle – główny specjalista w Oddziale Terenowym NID w Krakowie. Rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie ochrony krajobrazu kulturowego. Autor i współautor ponad stu pięćdziesięciu publikacji z zakresu ochrony i kształtowania krajobrazu oraz ponad dwustu studiów projektów, realizacji oraz ekspertyz. Za działalność w dziedzinie ochrony i kształtowania krajobrazu nagrodzony, między innymi Brązowym i Srebrnym Medalem Ministra Kultury Gloria Artis – Zasłużony Kulturze, nagrodą SKZ im. Prof. Gerarda Ciołka za zasługi w dziedzinie krajobrazu kulturowego i promowanie tej problematyki w kraju i zagranicą, Honorowa Odznaką za zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody (od 2002), Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury (2004 – 2007 i od 2016 – 2019 Zastępca Przewodniczącego Rady), Głównej Komisji Konserwatorskiej przy Generalnym Konserwatorze Zabytków (2012-2016 i od 2017), Rad Naukowych Parków Narodowych: Tatrzańskiego (od 1992), Świętokrzyskiego (od 2002). Członek Rady Nadzorczej NFOŚiGW (kilkakrotnie, obecnie od roku 2015)  Wiodący autor planu ochrony Parku Kulturowego Stare Miasto w Krakowie (z K. Wielgusem i zespołem 2011/13) – Nagroda Miasta Krakowa w dziedzinie Nauki i Techniki 2013. Od marca 2019 – zastępca Przewodniczącego Krajowej Komisji Ocen Oddziaływania na Środowisko.

CZŁONEK KOMITETU HONOROWEGO: dr hab. inż. arch. AGATA ZACHARIASZ

Dyrektor Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej i profesor tejże uczelni. Od 1988 r. zatrudniona w Zakładzie Architektury Krajobrazu WA PK. Początkowo uczyła na kierunku Architektura i Urbanistyka, a od 2001 na utworzonym rok wcześniej kierunku Architektura Krajobrazu, gdzie prowadzi m. in.: Projektowanie Zintegrowane, Historię Architektury i Sztuki Ogrodowej, Historię Kształtowania Przestrzeni i Planowanie Przestrzenne oraz Projektowanie Dyplomowe. Brała udział w kilkunastu zagranicznych wyjazdach studialnych, m. in. do Anglii, w celu uzupełnienia studiów w zakresie problematyki „ogrodów angielskich” (grant KBN), w 2 wyjazdach studialnych do Brazylii (grant KBN) gdzie w zespole zajmowała się badaniami nad dziedzictwem architektonicznym polskiej emigracji w Brazylii, w 2 wyjazdach do Japonii związanych z japońsko-polskim projektem Studia porównawcze ochrony i użytkowania historycznych miast Kyoto, Kanazawa, Kraków i Warszawa. Od 2003 r. uczestnik międzynarodowego programu LE:NOTRE. W okresie 2005-2012 dwukrotnie prodziekan ds. studenckich na WA PK, a od 2010 do 2015 koordynator ds. rozwoju potencjału dydaktycznego WA – kierunek: Architektura krajobrazu w projekcie „Politechnika XXI wieku”, Kapitał Ludzki (współfin. przez UE). Od 2013 dyrektor Instytutu Architektury Krajobrazu i kierownik Zakładu Kompozycji i Planowania Krajobrazu. 

MODERATOR PANELU: ROBERT JANCELEWICZ

Architekt krajobrazu. Pełnomocnik do spraw Gospodarki Drzewostanem Parkowym Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Specjalista w zakresie inwentaryzacji, waloryzacji i prac konserwatorsko – pielęgnacyjnych, prowadzonych w drzewostanach historycznych. Zawodowo interesuje się arborystyką i dendrologią. Członek Polskiej Rady Arborystyki i Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni NOT SITO. Autor i współautor ekspertyz i opinii dendrologicznych m. in. dotyczących drzew pomnikowych.

WSPÓŁPROJEKTANT OGRODÓW ZAMKU KRÓLEWSKIEGO: JAKUB ZEMŁA

Architekt krajobrazu, absolwent SGGW w Warszawie (studia magisterskie), Politechniki Warszawskiej (podyplomowe studium urbanistyki, planowania przestrzennego i gospodarki przestrzennej). Nieprzerwanie w zawodzie związany z architekturą krajobrazu, kolejno: Biuro Budownictwa Komunalnego STOLICA, Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu (dawny Zarząd Ochrony i Konserwacji Zespołów Pałacowo Ogrodowych). Od ponad 25 lat prowadzący praktykę prywatną, wspólnik spółki cywilnej OGRÓD, PARK, KRAJOBRAZ® , w której powstały projekty odtworzenia Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie. Autor ponad 400 opracowań i dokumentacji projektowych dla współczesnych obiektów architektury krajobrazu oraz rewaloryzacji zabytkowych ogrodów. Dopełnieniem działalności z zakresu architektury krajobrazu jest od ponad 20 lat prowadzona zawodowa praktyka radiestezyjna i badania nad środowiskiem energetycznym człowieka. Prezes Stowarzyszenia Rzeczoznawców Radiestezji. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

WSPÓŁPROJEKTANT OGRODÓW ZAMKU KRÓLEWSKIEGO: TOMASZ ZWIECH

Architekt krajobrazu, absolwent SGGW w Warszawie (studia magisterskie i podyplomowe studium ochrony i konserwacji zabytkowych założeń ogrodowych) i Politechniki Warszawskiej (podyplomowe studium urbanistyki, planowania przestrzennego i gospodarki przestrzennej), stypendysta Fulbrighta (studia krajobrazu amerykańskich pól bitewnych). Aktywny w zawodzie od ponad 40 lat. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP oraz Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS. Autor i współautor ponad 400 różnych dokumentacji, z których ok. 30% stała się podstawą do realizacji obiektów, takich jak parki, ogrody, skwery, zieleńce, cmentarze, tereny sportowe i rekreacyjne, mieszkaniowe, komunikacyjne, place zabaw i inne. Wspólnik spółki cywilnej OGRÓD, PARK, KRAJOBRAZ®, w której powstały projekty odtworzenia ogrodów Zamku Królewskiego. Niezawodowo zajmuje się muzyką, uznając ją za pokrewną architekturze.

PREZES FIRMY PARK-M, GENERALNY WYKONAWCA OGRODÓW ZAMKU KRÓLEWSKIEGO W WARSZAWIE: KRZYSZTOF MRÓZ

Członek Zarządu Związku Szkółkarzy Polskich, właściciel firmy Park – M – lidera rynku architektury krajobrazu i zagospodarowania terenów zieleni w Polsce, firmy, która realizuje najbardziej prestiżowe inwestycje na terenie całego kraju, jest odpowiedzialna m. in. za rewaloryzację Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie, Ogrodu przy Pałacu Branickich w Białymstoku oraz Parku przy domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Grupa Park - M zatrudnia obecnie około 500 pracowników, posiada ponad 40 ha powierzchni produkcyjnej rośliny, rocznie realizuje kilkaset inwestycji.

EKSPERT: MACIEJ SOBIECH

Specjalista ds. Projektowych firmy Rain Bird Europa – producenta automatycznych systemów nawadniających. Odpowiedzialny za wsparcie techniczne i wdrażanie systemów nawadniania na terenie Polski i Europy Wschodniej. Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej oraz Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości. Z wykształcenia architekt, od 10 lat zajmujący się wyposażeniem przestrzeni publicznej oraz technicznym wsparciem sprzedaży. Projektant elementów małej architektury, pawilonów handlowych, elementów informacyjnych i technicznych.

EKSPERT: PRZEMYSŁAW SZAMOTA

Absolwent Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunku Ogrodnictwo (mgr inżynier). Członek Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa SITO. Inspektor nadzoru terenów zieleni SITO NOT. Projektant systemów nawadniających w firmie TANAKE od 2009 roku. Konsultant ds. systemów nawadniających, specjalista w zakresie systemów sterowania. Autor wielu projektów systemów nawadniających w obszarach mieszkaniowych, komercyjnych i przestrzeni publicznych.  

KOORDYNATOR KONFERENCJI, PRELEGENT: MONIKA DRĄG

Architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni, specjalistka w zakresie ochrony i konserwacji zabytkowych założeń ogrodowych, zabytkoznawstwa i konserwatorstwa architektury historycznej oraz prawa zamówień publicznych. Absolwentka Akademii Rolniczej we Wrocławiu, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Członek Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS oraz komitetu naukowego przy European Network of Historic Gardens (Girona). Członek Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa. Od 2016 roku opiekun Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie oraz zastępca kierownika Zespołu ds. Odtworzenia Ogrodów Dolnych Zamku Królewskiego w Warszawie. Współpracuje z European Heritage Garden Network oraz European Buxus and Topiary Society. Od 2009 roku prowadzi własną pracownię architektury krajobrazu. Bierze udział w specjalistycznych konferencjach branżowych polskich i zagranicznych. Tworzy ekspertyzy dendrologiczne, programy prac konserwatorskich, współpracuje z konserwatorami zabytków w zakresie zieleni zabytkowej, parków zdrojowych i historycznych, realizuje projekty ogrodów i parków na terenie Polski i Słowacji.

KOORDYNATOR KONFERENCJI: PAWEŁ GUTT

Historyk, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Polityki Zagranicznej w Akademii Dyplomatycznej Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Doktorant na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. W latach 2005-2012 członek Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944. Od 2010 r. członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. Autor publikacji popularnych i naukowych. Zainteresowania badawcze skupia na historii politycznej XX wieku, symbolice politycznej, ceremoniale i protokole dyplomatycznym. Od 2005 r. związany z Zamkiem Królewskim w Warszawie. W swojej pracy zawodowej łączy praktykę organizacji współczesnych uroczystości oficjalnych ze studiowaniem tradycji państwowych Zamku okresu międzywojennego. Tej tematyce poświęca również swoje wykłady i prelekcje. Współpracuje z European Network of Historic Gardens.

KOORDYNATOR KONFERENCJI: LESŁAW KRZEWSKI

Od 20 lat pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywał kolejno w działach: Oświatowym, Imprez i Protokołu oraz Marketingu (od 2018 r. kierownik Działu Marketingu). Organizator licznych, prestiżowych wydarzeń kulturalnych, koncertów, festiwali, konferencji, gal, uroczystości państwowych i międzynarodowych z udziałem szefów państw i rządów. Koordynator z ramienia Zamku wizyt m. in. Prezydentów Stanów Zjednoczonych Ameryki: p. Baracka Obamy i p. Donalda Trumpa. Prowadził główne uroczystości otwarcia Ogrodów Dolnych Zamku Królewskiego w Warszawie w maju 2019 r.