heading sign
Międzynarodowa Konferencja:

OGRODY HISTORYCZNE
DAWNA I NOWA TOŻSAMOŚĆ - DIALOGI

ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE - MUZEUM

Idea konferencji łączy szacunek dla dokonań dawnych mistrzów sztuki ogrodowej ze współczesnym spojrzeniem na kulturę, naturę i rolę ogrodów zabytkowych. Opiera się na dialogu wartości, tradycji i genius loci z nowoczesną wiedzą naukową, przyrodniczą i twórczym rozumieniem misji muzeów i rezydencji, które wraz ze swoimi ogrodami pozwalają kreować wrażliwość i wnosić nową jakość w życie społeczne. Potrzeba kontaktu z naturą, żywe zainteresowanie ogrodami, a zwłaszcza historycznymi, które przyciąga rzesze odwiedzających na całym świecie stawia nowe wyzwania przed zarządzającymi, jednocześnie inspirując do dalszego działania.

Planowana Konferencja kontynuuje podjęte przez Zamek Królewski działania w duchu ,,muzealizacji’’ przestrzeni ogrodowych, których zaczynem było otwarcie Ogrodów Dolnych w maju  2019 zamykające wieloletni proces odtwarzania rezydencji królów i władz Rzeczpospolitej po wojennych zniszczeniach i zawirowaniach historii. Początkiem tych działań była zorganizowana we wrześniu 2019 roku Międzynarodowa Konferencja OGRODY HISTORYCZNE: AUTENTYZM, OCHRONA, ZARZĄDZANIE, która stała się miejscem dyskusji wybitnych badaczy i praktyków. 

Ideę łączenia sztuki, kultury i natury w przestrzeniach Zamku i Ogrodów znakomicie kontynuowała i rozwijała zorganizowana w czerwcu 2021 r. Królewska Wystawa Kwiatów. Stała się sceną artystycznego przekazu twórców – florystów, architektów krajobrazu i ogrodników, którzy  w mistrzowski  sposób pokazali ów mariaż tworząc pobudzające wyobraźnię i emocje aranżacje, inspirowane naturą i różnymi dziedzinami sztuki.  

Celem obecnie planowanej Konferencji jest zaprezentowanie europejskich doświadczeń zaproszonych Gości reprezentujących znamienite obiekty zabytkowej sztuki ogrodowej, instytucje i ośrodki naukowe oraz wymiana opinii i dyskusja na temat możliwej harmonii pomiędzy dawną i nową tożsamością,  a także prezentacja  rozwiązań wobec nowych wyzwań, jakie stawiają przed zarządzającymi obiektami potrzeby i oczekiwania społeczne, zmiany środowiskowe, klimatyczne i ekonomiczno-gospodarcze.   

Konferencję kierujemy do architektów, projektantów, inżynierów, architektów krajobrazu, ogrodników, historyków, historyków sztuki (wszelkich specjalności), konserwatorów, urzędników oraz wszystkich miłośników i entuzjastów szeroko rozumianej sztuki ogrodowej.

Bliższe szczegóły wkrótce.